Ґрати в судових залах порушують право людини на справедливий суд і гідність

Липень 11, 2025

Судова зала покликана відстоювати справедливість, а не нагадувати в’язницю. Однак в Україні підсудних під час судового розгляду часто утримують у металевих решітках або скляних камерах, що вже давно засуджується Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ). Це впливає на сприйняття громадськості, перешкоджає спілкуванню з адвокатом і порушує основні права.

Для вирішення цих проблем у Львові було проведено круглий стіл, у якому взяли участь представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області, Ради адвокатів, Львівської обласної ради, Західного міжрегіонального центру надання безоплатної правової допомоги, територіального відділу Державної судової адміністрації, а також правоохоронці та юристи.

Учасники заходу зосередилися на тому, як реалізувати відповідні статті Європейської конвенції з прав людини та рішення ЄСПЛ, які визнали утримання підсудних у клітках або боксах у судових залах несумісним з європейськими стандартами у сфері прав людини. Ці рішення підкреслюють важливість поваги до гідності підсудного та забезпечення справедливості судового розгляду.

«Утримання підсудних у обмеженому просторі в судових залах, який у народі називають кліткою, акваріумом або боксом, суперечить презумпції невинуватості та порушує принципи поваги до гідності людини. Право на справедливий судовий розгляд порушується, оскільки немає можливості для ефективної комунікації між захисником і його клієнтом. Така практика суперечить юриспруденції ЄСПЛ і робить Україну відповідальною за виплату компенсації в майбутньому. КМЄС підтримує ініціативу інституту омбудсмена щодо забезпечення кращого дотримання стандартів прав людини в судових процесах», – сказав Маркус Ролофс, радник КМЄС з питань верховенства права, Регіональне представництво КМЄС у Львові.

Крім того, було досягнуто загального консенсусу щодо того, що такі фізичні обмеження повинні застосовуватися лише у виключних випадках, коли існує явна загроза безпеці, а не як стандартна практика в суді.

«Оскільки Україна зробила свій громадянський вибір і наближається до ЄС, необхідно докласти всіх зусиль, щоб привести процес судових слухань у відповідність до Європейської конвенції з прав людини та стандартів ЄС», – зазначив Тарас Подвірний, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області, омбудсмен у Львові.