Українські прикордонники пройшли навчання від FRONTEX для посилення безпеки проїзних документів

Червень 17, 2025

У рамках комплексних зусиль з посилення потенціалу України в галузі управління кордонами відповідно до стандартів ЄС, КМЄС організувала спільне спеціалізоване навчання у співпраці з Європейським агентством з охорони кордонів і берегової охорони – FRONTEX. Тренінг, який проходив на пункті пропуску «Паланка», що на українсько-молдовському кордоні, зібрав шістнадцять офіцерів Державної прикордонної служби України, які представляють підрозділи Південного регіонального управління.

Навчання, що його проводили досвідчені інструктори FRONTEX, було зосереджено на підвищенні оперативного потенціалу для перевірки документів під час прикордонного контролю. Серед тем, що були висвітлені, – виявлення підроблених документів, розпізнавання шахраїв, техніка морфінгу, захисні елементи носіїв та сучасні тенденції у використанні підроблених і фальсифікованих документів.

Тренінг також передбачав виконання практических завдань. Під час одного із занять офіцерам потрібно було відрізнити справжні фотографії з паспортів від тих, що були змінені з ціллю видати себе за іншу особу. Під час іншого заняття вони перевіряли різні проїзні документи ЄС та дозволи на проживання з метою визначення їхньої автентичності. Тренери наводили приклади європейських методик, включаючи посилання на програмне забезпечення, яке зазвичай використовується прикордонними службами ЄС.

«Цей тренінг має важливе значення для посилення спроможності України у сфері охорони кордонів», – зазначив Калін Соаре, інструктор FRONTEX. «Надаючи українським прикордонникам найновіші інструменти та методи, ми посилюємо їхню здатність боротися з транскордонною злочинністю та захищати цілісність зовнішніх кордонів ЄС».

Цей тренінг проводиться в рамках робочої угоди, укладеної в лютому 2024 року між КМЄС в Укратні та FRONTEX, яка дозволяє FRONTEX надавати експертизу для цільових заходів Місії з розбудови потенціалу, особливо в сферах, пов’язаних з інтегрованим управлінням кордонами.

«Такі спільно організовані КМЄС та FRONTEX тренінги мають на меті покращити оперативні можливості прикордонників та підтримати сталий розвиток потенціалу офіцерів Держприкордонслужби, інтегруючи при цьому стандарти та найкращі практики ЄС. Це частина нашої постійної співпраці з FRONTEX та іншими міжнародними агентствами, і ми маємо намір продовжувати ці зусилля», – зазначив Арістеїдіс Стамуліс, старший радник КМЄС з питань кордонів/ІУК. «Статус України як кандидата в члени ЄС вимагає посиленої консультативної підтримки, і Місія зобов’язується надавати її спільно з FRONTEX».

Акцент на безпеці проїзних документів є відповіддю на постійні загрози, пов’язані з використанням підроблених або фальшивих документів, тенденція до яких продовжує зростати з посиленням транскордонного руху. Посилення експертизи в галузі перевірки документів є надзвичайно важливою для забезпечення ефективних прикордонних перевірок, не тільки для захисту кордонів України, але й для захисту ЄС від нелегальної міграції.

Інвестуючи в навички своїх прикордонників, Україна зміцнює власний потенціал у запобіганні транскордонній злочинності, стримуванні нелегальної міграції та приведенні у відповідність до європейських стандартів інтегрованого управління кордонами.