Україна вивчає досвід Боснії у розслідуванні та переслідуванні міжнародних злочинів
Травень 22, 2025
Україна активно працює над забезпеченням правосуддя за воєнні злочини, вчинені під час агресивної війни Росії. Боснія і Герцеговина (БіГ), де з середини 2000-х років прокурори завершили майже 800 таких справ і продовжують їх розслідувати, ділиться своїм досвідом.
З 2 по 11 травня Консультативна місія Європейського Союзу (КМЄС) в Україні організувала навчальний візит до Сараєво та регіону Сребрениця. Участь у ньому взяли українські прокурори, слідчі та представники українських профільних навчальних закладів. Основна мета візиту полягала в обміні та вивченні специфічних викликів, пов’язаних із розслідуванням міжнародних злочинів, зокрема, вивчення уроків конфлікту в БіГ та застосування їх у національному контексті.
Боснійські партнери поділилися своїм шляхом — від збирання доказів і ідентифікації людських останків до подолання юридичних складнощів, зокрема встановлення командної відповідальності та визначення форм причетності до злочину.
Для українських учасників це була можливість безпосередньо поспілкуватися з тими, хто розслідував та притягував до відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид, займався справами зниклих безвісти та координував діяльність з міжнародними установами для пошуку втікачів та видачі відповідних судових доручень.
У ході візиту було зроблено чотири основні висновки. Докази необхідно збирати без зволікань, час лише ускладнює цей процес. Прокурори та слідчі є найбільш ефективними, коли вони тісно співпрацюють. Встановлення пріоритетності справ, що означає зосередження ресурсів на розслідуванні та судовому переслідуванні справ у структурований і спланований спосіб. Переважна більшість справ про міжнародні злочини розслідуватимуться національними правоохоронними органами і розглядатимуться в національних судах.
«Україна має величезну кількістю справ щодо міжнародних злочинів, і наші українські колеги ведуть ці розслідування безпосередньо під час війни. Почути напряму від тих, хто вже пройшов цей шлях — від збору доказів до оголошення вироку в суді — надзвичайно корисно. Але найголовніше — це дає надію не лише слідчим і прокурорам, а й потерпілим, що справедливість можлива, і винні будуть покарані», — зазначає Енгус Келлі, керівник юридичного підрозділу з питань міжнародних злочинів КМЄС.
Що далі? Українські прокурори та слідчі вже зараз говорять про зміни у підходах: як адаптувати боснійські уроки до українського контексту, як уникнути помилок, яких припустилися в БіГ, і як створити систему, здатну забезпечити справедливість не лише сьогодні, а й у майбутньому.