Україна робить кроки до прозорого розподілу кримінальних проваджень
Травень 20, 2025
Як зробити українську систему правосуддя кращою – не лише для інституцій, але й для людей, яким вона служить?
Це одне з ключових питань, яке стоїть перед правоохоронними органами, прокуратурою та судовою системою України на шляху до європейської інтеграції. Одна з відповідей полягає в тому, щоб зробити прокуратуру більш незалежною, прозорою, вільною від корупції та фаворитизму.
Ключовим елементом цієї реформи є запровадження в органах прокуратури України системи випадкового розподілу кримінальних проваджень – сучасного цифрового інструменту, який усуває людський фактор з процесу розподілу кримінальних справ між прокурорами. Замість рішень за закритими дверима — автоматичний алгоритм, що розподіляє справи за чіткими й об’єктивними критеріями, зокрема з урахуванням спеціалізації прокурора.
Ця реформа – не просто технічна модернізація. Вона є прямою відповіддю на рекомендації GRECO – частини антикорупційної системи Ради Європи – та вимогою законодавства ЄС, до якого Україна прагне приєднатися на шляху до членства.
Щоб підтримати цю трансформацію, Консультативна місія Європейського Союзу (КМЄС) в Україні провела серію семінарів з розробки алгоритму випадкового розподілу кримінальних проваджень для прокурорів, а також сприяла навчальному візиту українських партнерів до прокуратури Швеції у квітні 2025 року.
«Алгоритм випадкового розподілу кримінальних проваджень, про який ми сьогодні говоримо, слугуватиме одним із таких антикорупційних інструментів, що покликаний відновити віру в справедливість — як серед громадян, так і серед самих прокурорів. Ефективна робота прокуратури напряму впливає на рівень суспільної довіри», – зазначила заступниця голови КМЄС Мора О’Салліван у своєму вступному слові на останньому семінарі з цієї серії, що відбувся минулого тижня.
Обмін кращими європейськими практиками та підтримка національної ініціативи допомагають Україні створити надійні інструменти для забезпечення незалежності прокурорів та зміцнення інституційної доброчесності, що є основою сучасної системи правосуддя.